Olvasom az Indexre is kikerült MTI-hírt, miszerint az afganisztáni a leghosszabb háború az Egyesült Államok történetében, még a vietnamit is megelőzi. Az anyag az ABC News összeállítására hivatkozik, mely szerint az afgán műveletek 104. hónapja tartanak, „hosszabb ideje, mint a 103 hónapig húzódó vietnami háború (1964-1973)”.
Akkor álljunk meg egy pillanatra. A vietnami háború nem 1964-ben kezdődött, hanem sokkal előbb. A hivatkozott évszám azért nevezetes, mert a Kongresszus akkor hozta meg a Tonkini-öböl-határozatot (Tonkin Gulf Resolution).
Ezzel a törvényhozás lényegében szabad kezet (ha úgy tetszik korlátlan felhatalmazást) adott Johnson elnöknek arra, hogy amerikai katonákat vessen be külföldön, jelen esetben Dél-Vietnamban. A döntés értelemszerűen a konfliktus eszkalálódásához vezetett, ez azonban nem jelenti azt, hogy 1964 előtt ne lettek volna összecsapások.
Elég csak belepillantani a Vietnamban elesett amerikai katonák emlékének szentelt honlap adataiba: igaz, ha nem is olyan nagy számban, mint később, de már a hatvanas évek elején is haltak meg ott amerikai katonák.
Ráadásul, míg Afganisztán esetében elég egyértelműen megvan a fegyveres harcok kirobbanásának kezdődátuma (2001. október 7.), addig Vietnam esetében ez nem ennyire fekete vagy fehér.
Csak egy példa: az amerikaiak már 1955-ben megkezdték a dél-vietnamiak megsegítését (beleértve a katonai kiképzést is). Ekkor még Eisenhower volt a főnök, ám később Kennedynek – főként a Disznó-öbölbeli kudarc után – is fontos volt, hogy demonstrálni tudja: az Egyesült Államok igenis elkötelezett a kommunista erők feltartóztatásában. Legyen az bármely pontja is a világnak.
Az amerikaiak tehát már ekkor nyakig benne voltak a levesben: a vietkongok megállításában például a katonák mellett a CIA is kivette a részét. Amikor Kennedyt 1963-ban lelőtték, akkor Vietnamban több mint 16 ezer amerikai katonai tanácsadó tevékenykedett.
A „leghosszabb háború” téma kapcsán a hét elején megszólalt Richard Holbrooke is, aki most Obama afganisztáni és pakisztáni különmegbízottja, és annak idején fiatal diplomataként Vietnamban is szolgált. Szerinte eléggé vicces, hogy egyes sajtóhírek mostanában 1964-re teszik a vietnami háború kezdetét, mert akkor ezek szerint ő már anno másfél éve Vietnamban szolgált, amikor valójában kitört volna a háború.
Jó, persze, erre lehet azt mondani, hogy Holbrooke valószínűleg nem fegyverrel a kezében harcolt, de tény, hogy az amerikai jelenlét ekkor már nagyon masszív volt, az észak- és dél-vietnamiak pedig már ölték egymást rendesen. Megint csak egy példa: ott volt 1963 januárjában az Ap Bac-i csata, amely a vietkongok győzelmével zárult. Ők itt 18 embert vesztettek, a dél-vietnami fegyveres erők 83-at, az amerikaiak pedig három katonai tanácsadót. Most ekkor ezek szerint ez még nem volt háború?
Holbrooke egyébként azt mondja: Vietnam és Afganisztán között szerinte az az alapvető különbség, hogy az előbbi nem függött közvetlenül össze az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeivel oly módon, mint ahogy Afganisztán – utalva ezzel a szeptember 11-i terrortámadásokra. Most, hogy ez így van, vagy nem így van, abba alapvetően nem akarok belemenni, nyilván vannak, akik ezt vitatják, vannak, akik egyetértenek vele, ezzel most nem nagyon akarok foglalkozni.
A két háborút nyilvánvalóan sokféle szempont alapján össze lehet hasonlítani, és ezekből az összehasonlításokból sok okosság ki is derülhet. Amit azonban alapvetően kétlek, hogy ennek a melyik hosszabb kérdésnek túl sok értelme lenne. Most, hogy 103 vagy 104 hónapja, alapvetően nem oszt, nem szoroz. Mindegyik baromi hosszú.
Az Egyesült Államok tegnap és ma
2010.06.09. 01:30
Most akkor melyik a leghosszabb háború?
Címkék: usa háború afganisztán egyesült államok vietnam holbrooke
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://madeinamerica.blog.hu/api/trackback/id/tr612067933
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek