HTML

Made in America

Az Egyesült Államok tegnap és ma. Politika, történelem, irodalom, közélet, és minden, ami ezen túl van. Ja, és persze, ahogy nekem tetszik.

Friss topikok

Utolsó kommentek

Linkblog

Látogatók

Az Egyesült Államok tegnap és ma

2010.06.11. 13:58 Fleuriste

Kinek biznisz az olajfolt?

Címkék: katasztrófa bp nagy britannia olaj obama környezet egyesült államok cameron

Miközben szakértők csütörtökön arról tájékoztatták Obama elnököt, hogy a Mexikói-öbölbe kétszer annyi olaj kerülhet naponta, mint amennyire korábban gondoltak (az eddig becsült 12-19 ezer hordónyi mennyiség helyett úgy 25-30 ezer), addig a környezeti katasztrófa által sújtott államokban egyre nagyobb a mozgolódás.

„Olajkárok? Ön jogosult lehet kártérítésre!” – a New York Times szerint mostanában ilyen és ehhez hasonló óriásplakátok jelennek meg például Lousianában. Az ügyvédek nem bízzák a véletlenre: hirdetnek a helyi tévékben, honlapokat kreálnak (bigoilspills.com és hasonló néven), és személyesen is arról győzködik a helyieket: indítsanak pert az őket ért károk miatt.

Eddig nagyjából kétszáz keresetet nyújtottak be, elsősorban olyanok, akik a fúrótorony robbanása miatt sérülést szereztek, vagy hozzátartozóik meghaltak, vagy olyanok, akik az őket ért károk vagy gazdasági veszteségek miatt számítanak kompenzációra. Ám akadtak olyan BP-részvényesek is, akik szintén pert akasztottak az olajcég nyakába, azt állítván, hogy a vállalat félrevezette őket, no meg azért, mert a részvények értékeinek zuhanása miatt nem kevés anyagi veszteséggel kell most számolniuk. Sőt, volt olyan ügyvédi iroda, amely az öböl páratlan állat- és növényvilágát ért károk miatt indított keresetet.

A jelek szerint az ügyvédek egyelőre nem garasoskodnak: volt olyan, aki magángépre szállt annak érdekében, hogy személyesen tájékoztathassa a lakosokat a jogi lehetőségekről, ráadásul egy egész sereg szakértőt (köztük könyvelőt, oceanográfust, vegyészt és toxikológust) vonultatott fel annak érdekében, hogy meggyőzze a hallgatóságot: minden eszközzel azon lesznek, hogy a bíróság előtt megszorongathassák a BP-t.

Becslések szerint több százan vagy akár ezren is beperelhetik a BP-t, éppen ezért még az sem kizárt, hogy egy multidistrict litigationnek nevezett perre kerülhet sor. Ez a speciális szövetségi jogi eljárás a különböző, ám azonos okból benyújtott kereseteket fogja össze, felgyorsítva ezzel a pert. (Hasonló pert indítottak már cigarettagyárak és mell-implantátumokat gyártó cégek ellen is, ám az Atlanti-óceán fölött lezuhant repülőgép miatt tavaly Kaliforniában szintén MDL-keresetet nyújtottak be az Air France és az Airbus ellen.) Hogy a BP ellen indul-e ilyen per, az július végén derül ki.

A perek során egyébként az egyik legnagyobb kérdés a felelősség mértékének megállapítása lesz. Azokban az esetekben, ahol a felperesek kára egyértelmű (mert a hozzátartozója meghalt, mert ő maga megsérült, mert a megélhetése veszélybe kerül, mert a part menti ingatlanának az értéke csökkent, satöbbi), ez nem lesz túl nehéz. Sokkal kacifántosabb lesz azoknak a vállalkozóknak az igényeit érvényesíteni, akiket közvetetten érint az olajszennyeződés. Jogászok szerint elképzelhető, hogy a BP kezdetben – főként píár-okokból – ezekben az esetekben is hajlandó lesz kártérítést fizetni, ám hosszú távon biztosan nem, mivel az csődbe vihetné a céget.

Ami a közeljövőt illeti: Obama a jövő héten találkozik a BP vezetőivel. Hogy a korábban már emlegetett Tony Hayward ott lesz-e, egyelőre nem tudni (valószínűleg nem), a BP-nek küldött levélben állítólag csak annyi szerepelt, hogy az elnök az olajipari cég illetékes tisztviselőivel kíván tárgyalni.

Közben egyre többen vannak, akik azt követelik, hogy a vállalat egyelőre ne fizessen osztalékot, hanem majd ebből kártalanítsa az érintett magánszemélyeket és vállalkozásokat. Az április 20-i robbanás óta egyébként a BP-részvények értéke 40 százalékkal csökkent.

És miközben odahaza azt vetik Obama szemére, hogy nem kezeli elég hatékonyan az egész ügyet, addig Nagy-Britanniában egyre többen éppen az elnöki beavatkozást kifogásolják – már csak azért is, mert egy csomó brit biztosítótársaságnak, nyugdíjalapnak elég szép részesedése van a BP-ben. Nem csoda, ha az utóbbi időben David Cameron brit kormányfő is mind nagyobb nyomás alá kerül (vannak már olyan vélemények, melyek szerint Obama a brit nyugdíjasok torkára tapos), és bár egyelőre kerülni látszik a konfrontációt (tegnap például azt nyilatkozta: megérti az amerikai kormányzat frusztrációját a katasztrófa kapcsán, és most az a legfontosabb, hogy mérsékelni tudják az olajszennyezés hatásait), ám hosszabb távon nem kizárt, hogy a BP miatt csak feszültebb lesz Washington és London viszonya.


Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://madeinamerica.blog.hu/api/trackback/id/tr142074213

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása