Rosszabb is lehetett volna – a Reuters szerint ezt mondta egy banki lobbista, miután a képviselőház és a szenátus küldöttei maratoni egyeztetést követően pénteken végre megegyeztek a már most történelminek nevezett pénzügyi reformcsomag részleteiről. Ugyanezen forrás azt is közölte, hogy huszonnégy órával a megállapodás előtt a javaslatok még sokkal fájdalmasabbaknak néztek ki a bankok számára.
Célja szerint a tervezet – amelyről várhatóan a jövő héten szavaz a Kongresszus két háza – újrafazonírozná a pénzügyi szektor szövetségi szintű felügyeletét, ez pedig az egészségügyi reform márciusi aláírását követően újabb fontos mérföldköve lehetne Barack Obama elnökségének (ami aztán persze kampányszempontból jól jöhet még a demokratáknak a novemberi kongresszusi választások előtt.) Az elnök egyébként a tervek szerint július 4-én szignálná a tervezetet.
A The Washington Post szerint az újítások között szerepel egyebek között, hogy az amerikai jegybankon (Fed) belül egy új, független finanszírozású és vezetésű fogyasztóvédelmi iroda jönne létre. A kormány emellett olyan új, széles körű jogkörökkel rendelkezne, amely lehetővé tenné a bajba került pénzintézetek felszámolását, valamint a 600 milliárd dollár értékű derivatív, azaz származékos pénzügyi termékek piacának felügyeletét. (A jogszabályból mindenesetre kimaradt az a passzus, amely adott esetben lehetőséget adott volna a nagy bankok feldarabolására.)
Mindemellett a pénzügyminisztérium vezetésével egy olyan szabályozói tanács is felállna, amely – egyfajta figyelmeztető rendszerként – a pénzügyek területén a potenciális rendszerkockázatok megjelenésére figyelne. A bankok nagyon tartottak a Volcker-szabály beépítésétől, amely egyebek között eltiltaná a nagy bankokat attól, hogy az úgynevezett spekulatív befektetési alapokba vagy hedge fundokba nagy összegeket invesztáljanak, ám a javaslat felvizezése után – a Tier 1 tőkéjük legfeljebb 3 százalékának erejéig – lényegében már ennek sincs különösebb akadálya.
Timothy F. Geithner pénzügyminiszter mindazonáltal pénteken úgy vélekedett, hogy az új törvény azt a védelmet nyújtja majd a családoknak, amelyet azok megérdemelnek, valamint segít a pénzügyi biztonságuk fenntartásában, emellett pedig az üzleti szektornak lehetőséget ad arra, hogy hozzájusson a terjeszkedéshez és az innovációhoz szükséges hitelekhez.
A torontói G20-csúcsra siető Obama közölte, hogy a kompromisszumos tervezet 90 százalékban azt tartalmazza, „amit akkor javasoltam, amikor elkezdtem ezt a harcot”. Az elnök saját bevallása szerint elkötelezett egy erős, „robusztus” pénzügyi szektor mellett, ugyanakkor gátat akar vetni a visszaéléseknek, és szigorítani akarja a felügyeletet annak érdekében, hogy a pénzügyi rendszer átláthatóbb és biztonságosabb legyen. Obama szerint a mostani reformcsomag lehetővé teszi, hogy elszámoltathatóvá tegyék a Wall Streetet, ezzel pedig „elejét vehetjük egy újabb pénzügyi válságnak, egy olyannak, melyből jelenleg is tart a kilábalás”.
S bár a törvényhozók szerint a mostani javaslat a pénzügyi rendszer legkeményebb felülvizsgálatát eredményezi majd a nagy gazdasági világválság óta, ám többen úgy vélekednek, hogy azért nem eszik olyan forrón azt a kását. A CNN Money kommentárjában például beidéz egy Anthony Polini nevű elemzőt, aki szerint a pénzintézetek sikeresen ugrottak félre a nagy golyók elől. A törvény ugyanis valóban komolyan visszavethette volna a profitjukat, ám ugyanezen elemző becslése szerint a pénzügyi reform következtében a csúcsbankok nettó jövedelme jövőre csak 4 százalékkal lesz kevesebb. Megint mások azonban úgy gondolják, hogy a bankoknak egyelőre korai lenne a pezsgődurrogtatás. Anthony Polini portfoliómenedzser például arra int: különbség van aközött, ahogy „a tervezet most kinéz” és aközött, ahogyan majd törvényi erőre emelkedve élesben alkalmazzák azt.
Egy közelmúltban készített felmérés (CNN/Opinion Research Corporation) szerint egyébként a megkérdezett amerikaiak 38 százaléka nem lelkesedett különösebben a készülő jogszabályért, ám a válaszadók nagyjából 60 százaléka közölte: támogatná, hogy szigorúbb szövetségi szabályozás alá vessék a Wall Streetet és a pénzügyi szektor egyéb szereplőit.
Az Egyesült Államok tegnap és ma
2010.06.25. 23:56
Mennyire forró a Wall Street-i kása?
Címkék: kongresszus pénzügyek obama egyesült államok wall street
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://madeinamerica.blog.hu/api/trackback/id/tr142110704
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek