Az amerikai legfelsőbb bíróság hétfőn 5-4 arányban úgy határozott, hogy a fegyvertartás joga, melyet az alkotmány második kiegészítése garantál, nem csak szövetségi, hanem állami és helyi – azaz városi – szinten is érvényesítendő. Ezzel Chicagónak, amely 1982 óta korlátozta, lényegében tiltotta a fegyverviselést (még akkor is, ha valaki otthona megvédésére akart lőfegyvert tartani), módosítania kell a vonatkozó szabályozást, s a városi tanács már ezen a héten összeülhet ez ügyben. (A metropolisz mellett az Oak Park nevű előváros is hasonló korlátozásokat tartott fent.)
A McDonald kontra City of Chicago ügyben hozott határozat nagyjából megegyezik a District of Columbia kontra Heller ügyben két évvel ezelőtt hozott ítélettel, amikor is a taláros testület először mondta ki, hogy a második alkotmánykiegészítés védi az egyénnek a fegyverviseléshez fűződő jogát, igaz, az akkori eset csak a szövetségi törvényekre terjedt ki.
A mostani határozat nem kreál semmiféle új jogot az egyén számára, ugyanakkor alaposan megnyesi a lokális és állami hatásköröket ezen a téren. Igaz, a városok és az államok továbbra is megtilthatják a fegyverviselést a börtönviseltek vagy az elmebetegek számára, illetve fenntarthatják azokat a szabályokat, melyek tiltják, hogy fegyvereket vigyenek be az iskolákba és a kormányzati épületekbe.
A New York Times szerint a hétfői döntés óriási szimbolikus győzelem a fegyvertartási jogok támogatóinak, ugyanakkor rövidtávú gyakorlati hatását egyelőre nem lehet megítélni. A Nemzeti Lőfegyver-Szövetség (NRA) mindenesetre örülhet, hiszen korábban több ízben is támogatta a helyi törvényt támadó chicagói fegyverbarátokat.
A Bloomberg arról ír, hogy a bírósági ítélet hatalmas csapás Richard M. Daley chicagói polgármesternek, aki már régóta kardoskodik amellett, hogy száműzzék a fegyvereket a város utcáiról. Ő azt mondta, hogy csalódott, de nincs meglepve. A hírügynökség idézi James Jacobs-t, a New York-i Egyetem jogászprofesszorát, aki szerint a mostani határozat „komoly, komoly kihívást” jelent a korlátozó politikával szemben.
Az érintett városok, államok – Chicagón kívül New York, San Francisco vagy az államok közül Massachusetts – ugyanis most arra kényszerülhetnek, hogy megkönnyítsék a fegyverviselést, illetve a lőfegyverekhez való hozzájutást, ha pedig nem, akkor csúnya perek elé nézhetnek.
Stephen Breyer bíró állásfoglalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a fegyvertartás korlátozása a következményeket tekintve meglehetősen vegyes képet mutat, ugyanakkor bizonyítékok vannak arra, hogy a lőfegyverek évente 60 ezer emberélet kioltásáért vagy sérüléséért tehetők felelőssé az Egyesült Államokban.
Érdekesség, hogy a legfelsőbb bíróságnak ebben a felállásban ez volt az utolsó ilyen jellegű döntése. John Paul Stevens bíró ugyanis 34 év után kedden visszavonul, a Barack Obama elnök által kijelölt utód, Elena Kagan szenátusi meghallgatása pedig hétfőn vette kezdetét.
Az Egyesült Államok tegnap és ma
2010.06.28. 23:06
Chicago búcsút mondhat a szigorú fegyverkontrollnak
Címkék: fegyver legfelsőbb bíróság kagan
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://madeinamerica.blog.hu/api/trackback/id/tr392117337
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek