Miközben a tizenegyedik feltételezett orosz kémet is őrizetbe vették, a sajtóban mind több részlet jelenik meg a gyanúsítottakról, akik a jelek szerint az évek során teljesen belesimultak az amerikai hétköznapokba, nem csoda, ha ismerőseik és barátaik egy részét szabályosan sokkolták a történtek.
Igaz, a gyanúsítottak között akadnak olyanok, akik nem voltak teljesen átlagosak. Vicky Peláez és férje, Juan Jose Lázaro egy Yonkers nevű városban nevelték tinédzser fiukat és két schnauzer kutyájukat. A férfi főiskolán tanított, fő témaköre a latin-amerikai országok politikája volt, és nem rejtette véka alá baloldali szimpátiáját: így nyíltan elítélte az afganisztáni és az iraki háborút, ellenben jó véleménnyel volt a kubai oktatási és egészségügyi rendszerről. Kötelező olvasmánynak pedig feladta Az amerikai birodalom titkos története: gazdasági bérgyilkosok, sakálok és az igazság a globális korrupcióról szóló könyvet.
Felesége, Vicky a spanyol nyelvű El Diario La Prensa munkatársa volt, írásaiban erőteljesen szimpatizált Kubával, Haitivel, Venezuelával, és bírálta a Bush-, illetve az Obama-adminisztráció politikáját. Cikkeit átvették a balos honlapok is; ezek között akadt olyan, amelyet anyagilag a kubai kormányzat támogatott. Vicky Peláez egyébként már szülőhazájában, Peruban is újságíróként kereste a kenyerét, igaz, akkor még a televíziónak dolgozott. A Teleguia magazin akkor „a legagresszívabb tévés újságírónak” nevezte. A nyolcvanas években ugyanakkor nem csak ezzel keltett feltűnést: történt ugyanis, hogy 1984-ben az egyik lázadó csoport elrabolta, és szabadon engedéséért cserébe azt követelte a tévétársaságtól, hogy mutassák be a csoport propagandafilmjét.
Az ismerőseik közül most többen vitatják, hogy a házaspár valóban részt vett volna a fedett akciókban, szerintük sokkal inkább baloldali, kommunista szimpátiájuk miatt kerültek a nyomozás középpontjába. Mindenesetre, amikor a nő első házasságából született fia kilépett a házuk ajtaján, és a riporterek nekiszegezték a kérdést, hogy a szüleinek van-e bármiféle közük Oroszországhoz, a fiú a New York Times szerint ezt válaszolta: „Igen. Az orosz zene. Csajkovszkij.”
Rajtuk kívül még ott van a Murphy-házaspár, akik két kislányt neveltek Montclairben, New Jersey-ben. Ránézésre teljesen átlagos külvárosi pár voltak, akik a kertészkedésről, a kutyákról meg a gyerekekről csevegtek a szomszédokkal. Egy szomszéd mindenesetre most azt mondja, hogy azért nem voltak teljesen hétköznapiak. Mrs. Murphy-t például az akcentusa miatt egyszer megkérdezte egy szomszéd, hogy esetleg Oroszországból származik-e, de a nő azt mondta erre, hogy nem, Belgiumból. Az FBI szerint egyébként a ház nem is a sajátjuk volt, hanem a Moszkva Központként emlegetett orosz hírszerzési szervé. Sőt, állítólag ebből vita is volt a központ és a házaspár között: utóbbiak ugyanis a „Rómában tegyél úgy, mint a rómaiak” elvére hivatkozva maguk szerették volna megvenni az ingatlant, ám összekötőjük közölte velük, hogy a ház a központé, ugyanakkor a pár engedélyt kap arra, hogy benne lakjon.
Szintén óriási döbbenetet váltott ki az is, amikor az FBI lecsapott Anna Chapmanre, a dögös vörös fiatal nőre, aki New York-ban egy internetes ingatlancéget vezetett. Ő a New York Times szerint január óta rendszeresen találkozott egy orosz kormányzati emberrel. Szombaton pedig találkozott egy beépített FBI-ügynökkel, akiről azt hitte, hogy az orosz konzulátus munkatársa, majd ezt követően vásárolt egy mobilt, ám hamis nevet és címet diktált be: 99 Fake Street. A nő Facebook-oldalából egyébként kiderül, hogy Moszkvában tanult, és tagja egy orosz közösségi oldalnak is. Az amerikai újságírók fantáziáját kétségkívül felkeltette, hogy egy csinos fiatal nő került a kémvadászok látóterébe, és már most femme fatale-ként emlegetik.
Mindenesetre egyes lapok már arról írnak, hogy az eset kicsit olyan, mintha a Lilaakác közben játszódna: senki sem az, akinek látszik, és mindenkinek vannak piszkos kis titkai.
Az Egyesült Államok tegnap és ma
2010.06.30. 10:51
Hírszerző a szomszédom
Címkék: oroszország hírszerzés kém egyesült államok
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://madeinamerica.blog.hu/api/trackback/id/tr32120442
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek