Hónapok óta tart a médiacirkusz Chelsea Clinton szombati esküvője körül: hiába költözött ki ugyanis a család immáron kilenc éve a Fehér Házból, az egykori és persze az aktuális elnökök gyerekeinek sorsa mindig is izgatta a közvéleményt.
Elnökgyereknek lenni néha kiváltság, néha csapás. Volt, aki tudott élni az apja kínálta – főként politikai – hátszéllel, akadt azonban olyan is, aki teljes mértékben hátat fordított neki, és még a nevét is elhagyta.
Ketten közülük ugyanakkor maguk is elnökök lettek.
Az ismertebb eset George W. Bushé, akinek apja, az idősebb Bush az Egyesült Államok 41. elnöke volt, ő maga pedig a 43., nyolc kerek éven át. A 19. században azonban az Adams-családnak is sikerült a duplázás: míg ugyanis John Adams 1797 és 1801 között igazgatta az országot (ő volt egyébként a második az elnökök sorában), addig fia, John Quincy Adams 1825 és 1829 között tölthette be ugyanezt a tisztséget.
Ha már időrendben haladunk, érdemes megemlíteni Thomas Jefferson (1801-1809) nevét, akinek Martha nevű feleségétől féltucatnyi gyereke született. Patsy becenevű lánya egyébként – miután apja özvegységre jutott – anyja örökébe lépett, és a First Ladységgel járó teendőket is ellátta Thomas Jefferson körül. (Akárcsak később James Buchanan (1857-1861) örökbefogadott lánya, Harriet Rebecca Lane, vagy még később Benjamin Harrison (1889-1893) lánya, Mary Scott.)
A Függetlenségi Nyilatkozat legfőbb szerzőjeként számon tartott Jefferson ugyanakkor meghitt viszont ápolt egy Sally Hemings nevű rabszolganővel is, akinek aztán állítólag több gyereke is született az „alapító atyától”. Egy 1998-as DNS-vizsgálat ugyanakkor a nő Eston Hemings Jefferson nevű fiáról állította egyedül, hogy nagy valószínűséggel az elnök volt a biológiai apja.
Nem Jefferson volt egyébként az egyetlen, akinek egy rabszolganőtől született gyereke. Állítólag az Egyesült Államok 10. elnökének, John Tylernek (1841-1845) is volt balkézről egy fia, John William Dunjee. A misszionáriusként, templomok és iskolák alapítójaként is hírnevet szerzett Dunjee később maga is szép pályát futott be, és olyan hírességet is a barátai között tarthatott számon, mint Frederick Douglass, akinek a rabszolgaéveiről írt önéletrajzi könyve a mai napig tananyag.
Szülőként tragikus sors jutott az Egyesült Államok 14. elnökének. Franklin Pierce-nek (1853-1857) összesen három fia született: az egyik még az első életévét sem érhette meg, a másik pedig négyéves volt, amikor elragadta a tífusz. Harmadik fia, Bennie pedig tizenkét éves volt, amikor egy vonatbalesetben életét vesztette – alig néhány héttel az apja elnöki beiktatása előtt.
Ulysses S. Grantnek, aki polgárháborús tábornokként nagyobb hírnevet vívott ki magának, mint az Egyesült Államok 18. elnökeként (1869-1877), összesen négy gyermeke volt. Egy kis hazai szál, hogy a legidősebb fia, Frederick Dent Grant 1889 és 1893 között az Osztrák-Magyar Monarchiában diplomataként védte és képviselte az amerikai érdekeket.
A 20. század első nagy politikusdinasztiája az Egyesült Államokban kétségkívül a Roosevelteké volt. Theodore Roosevelt (1901-1909) első házasságából egy, a másodikból pedig öt gyermeke született. Közülük is az ifjabbik Theodore tengerészeti miniszter-helyettes, Puerto Rico-i kormányzó, és Fülöp-szigeteki főkormányzó volt. Az elnök Rooseveltnek távoli unokatestvére volt az a Roosevelt, Franklin Delano, aki 1933 és 1945 között volt a Fehér Ház első számú lakója. Hat gyermeke közül egy még csecsemőként meghalt, ám a többiek mind örökölhettek valamit a szülői vénából, mert politikai-közéleti fronton mindegyik eléggé aktív volt. Az egyetlen lány, Anna például a harmincas években újságíróként dolgozott, később pedig az apjának is segített, így ő volt az, aki elkísérte FDR-t az 1945 februárjában megrendezett jaltai konferenciára.
Szintén az írás lett a kenyere Margaret Trumannek, Harry S. Truman (1945-1953) lányának. Igaz, először az énekléssel próbálkozott, ám őrült sikereket nem ért el vele. Mindazonáltal, amikor 1950 decemberében a Washington Post kritikusa nem rejtette véka alá, hogy nincs túl nagy véleménnyel a Truman-lány éneklési képességeiről, a bősz atya egy orrba verést helyezett kilátásba a zsurnaliszta számára. Margaretet később végül az írás tette igazán híressé, körülbelül kéttucatnyi krimit írt (Gyilkosság a Fehér Házban, Gyilkosság a legfelsőbb bíróságon, Gyilkosság a szenátusban és más, hasonló címekkel), ezenkívül – non-fiction kategóriában – apjáról, anyjáról, az amerikai First Ladykről és a Fehér Ház kisállatairól is írt egy-egy nagyobb lélegzetvételű művet. A Gyilkosság a Fehér Házban című könyve alapján egyébként 1997-ben filmet is forgattak, Wesley Snipes és Diane Lane főszereplésével.
Politikai dinasztiákról szólva a befolyásos és sokszor tragikus sorsú Kennedyek is helyet követelnek a top háromban (ez utóbbit saját, szubjektív összeállításom szerint a Rooseveltek, a Kennedyek és a Bushok alkotják). John F. Kennedynek és Jacqueline Bouvier-nak összesen négy gyermeke született, közülük pedig csak ketten élték meg a felnőttkort. Ma már azonban csak Caroline van életben, miután John 1999-ben egy repülőgép-balesetben életét veszítette.
A sajtóban John-Johnként emlegetett fiú szinte beleszületett a politikába, hiszen két héttel azt követően látta meg a napvilágot, hogy apját megválasztották az ország 35. elnökének (1961-1963). A róla készült fotók közül egyébként néhány ma már emblematikusnak számít (közéjük tartozik az elnöki íróasztal játszó, vagy az apja koporsója előtt tisztelgő kisfiú képe). A Kennedyeket övező csillámpor őt is beborította, szerelmeiről, szenvedélyeiről élvezettel számoltak be a pletykamagazinok. Nővérének, Caroline-nak kicsit kevesebb jutott a reflektorfényből. Ügyvédként dolgozik, és legutóbb akkor lehetett hallani róla, amikor a 2008-as elnökválasztási kampány idején Barack Obamát biztosította támogatásáról. Egy ideig szó volt arról is, hogy megcélozza a Hillary Clinton külügyminiszteri kinevezésével megüresedett New York-i szenátori posztot, de aztán személyes okokra hivatkozva végül visszakozott.
A Kennedyek után egyébként jó pár évet kellett várni arra, hogy újra gyerek költözhessen a Fehér Házba. (A köztes időszak First Kidjei közül egyik személyes kedvencem Susan Ford, aki állítólag volt, hogy a testőreivel csináltatta meg a házi feladatát. A Ford-lány volt egyébként az első, aki középiskolai osztálytársai számára bankettet rendezhetett a Fehér Házban.)
Amy Carter kilenc éves volt, amikor az apját megválasztották az USA 39. elnökének (1977-1981). Személye még a politikai vitákban is előkerült. Jimmy Carter ugyanis egy Ronald Reagannel folytatott 1980-as vitában azt találta mondani, hogy megkérdezte lányát, és a 13 éves Amy a nukleáris fegyverzetellenőrzést tartotta a legfontosabb kérdésnek. A gyerekkártya ugyanakkor ez esetben nem nagyon működött, Cartert politikai ellenlábasai jól kiröhögték, hogy egy általános iskolástól kér politikai tanácsokat. A Carter-lánynak azonban nem ez volt a legjobb megmozdulása. Egyszer egy riporter megkérdezte tőle, hogy van-e valamit üzenete az amerikai gyerekek számára, Amy Carter pedig gondolkodott pár pillanatig, majd kibökte: „Nincs”.
A Reagan-gyerekek már bőven kiléptek a tinédzserkorból, amikor az apjuk beköltözhetett a Fehér Házba. A 40. amerikai elnök Jane Wyman színésznővel és Nancy Davisszel is két-két gyereket nevelt. Az első házasságban született Maureen kezdetben szintén a színészettel kacérkodott, és még egy 1964-es Elvis-filmben is szerepet kapott. Később azonban szintén politikai pályára lépett, és a nyolcvanas években még a Szenátust is célba vette, kevés sikerrel. Bátyját, Michaelt a házaspár örökbe fogadta. Ő rádiós műsorvezetőként vált ismertté.
Náluk nagyobb publicitást kaptak a második házasságban született gyerekek lázongásai. Patti és Ron is inkább liberális nézeteket vallanak, és a múltban emiatt több konfliktusuk is volt apjukkal. Talán nem véletlen az sem, hogy Patti a Reagan nevet hátrahagyva inkább az anyja családnevével próbált érvényesülni. Patti Davis volt egyébként a család feketebáránya, aki például a jógatanárához ment feleségül, a kilencvenes évek közepén pedig még a Playboyban is pózolt meztelenül.
Szintén rácáfoltak néhányszor a jógyerek-imidzsre a Bush-ikrek, legalábbis Jenna, aki 2001-ben – akkor még 19 évesként – alkoholt fogyasztott egy bárban, majd rá egy hónappal hamis személyivel próbált meg újra némi szeszhez jutni. Végül egy kis közmunkával megúszta a dolgot.
A Bush-lányok voltak egyébként azok, akik videóüzenetet küldtek a Fehér Házba 2009-ben beköltöző Sasha és Malia Obamának. Ebben arra biztatják a két lányt, hogy élvezzék ki a Fehér Házban töltendő valamennyi pillanatot és éljenek a számukra kínálkozó összes lehetőséggel. Hogy ez sikerül-e majd nekik, nos, az egy másik történet. Pár év múlva kiderül.
Addig is, aki kíváncsi még több képre a mindenkori Első Családok fotóalbumaiból, az kattintson ide!
Az Egyesült Államok tegnap és ma
2010.07.31. 21:18
Elnöki porontyok
Címkék: politika történelem elnök egyesült államok fehér ház
7 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://madeinamerica.blog.hu/api/trackback/id/tr962190042
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Attilajukkaja 2010.08.01. 00:30:45
Milyen szep kep Patti Davisrol!
Elnoki porontynak lenni valoban nem lehet konnyu. Koszi a beszamolot.
Elnoki porontynak lenni valoban nem lehet konnyu. Koszi a beszamolot.
twollah / bRoKEn hOPe, sUppLeX · http://freewaresoftwarenews.blogspot.com/ 2010.08.01. 07:33:41
Erdekes iras volt.
no mail, no problem 2010.08.01. 14:46:01
A 26. elnők porontyai közé akár a teddy bear-t is odasorolhatjuk, nem? ;)
A 33. elnők középső neve mióta "S."? Én úgy tudom, hogy az ő középső neve egy minden különösebb jelentést nélkülöző "S", pont nélkül.
A 33. elnők középső neve mióta "S."? Én úgy tudom, hogy az ő középső neve egy minden különösebb jelentést nélkülöző "S", pont nélkül.
Fleuriste 2010.08.01. 15:50:12
@no mail, no problem: Erről már évek óta folyik a vita, hogy akkor legyen-e pont az S után vagy sem (www.trumanlibrary.org/speriod.htm). A Fehér Ház honlapján mindenesetre S. szerepel (www.whitehouse.gov/about/presidents/harrystruman), én ezt használtam...
Fleuriste 2010.08.01. 15:53:13
az első link még egyszer:
www.trumanlibrary.org/speriod.htm
www.trumanlibrary.org/speriod.htm
Utolsó kommentek